Ось що ви повинні знати перед приготуванням барбекю

Підвищення температури, безперервний дощ та квітучі дерева означають одне: літо не за горами. І хоча ми вже мріємо про довгі сонячні дні, проведені на свіжому повітрі в саду, потягуючи рожеве вино і насолоджуючись новим читанням про пляж, ми знаємо, що насправді означає літо: сезон гриля. Незалежно від того, чи є ви новачком у приготуванні грилю вдома або уявляєте себе досвідченим майстром, зараз найкращий час, щоб почати обмірковувати свої можливості гриля на відкритому повітрі на кілька місяців вперед.

Можливо, вам подобається ваш простий в експлуатації газовий гриль, але ви хочете спробувати свої сили у приготуванні гриля на деревному вугіллі або пеллетах цього року, або ви скоротили житлову площу до меншої житлової площі та більше не маєте місця для свого пропанового барбекю з п'ятьма пальниками.

Перш ніж купити новий вуличний гриль (знайдіть наші улюблені варіанти у кожній категорії тут), давайте пробіжимося за вашими варіантами. По-перше, тип гриля, який ви повинні придбати, визначається рядом факторів, включаючи (але не обмежуючись ними) кількість місця, яке ви повинні зберігати, аромати, які ви хочете надати продуктам, які ви готуєте, ідеальні умови. кількість часу та уваги, яку ви хотіли б витратити на приготування їжі, та кількість досвіду, яке у вас є за барбекю. Існує два основних типи грилів — газові та вугільні, проте дедалі більшої популярності набувають електричні грилі та грилі на пеллетах. Ось кілька основ, які ви повинні знати про кожного з них.

Газові грилі

Це найпопулярніший тип вуличного гриля для барбекю, який дуже люблять за зручність. Газові грилі запалюються натисканням кнопки, швидко нагріваються та готують. А завдяки ручкам регулювання температури вони дають кухарю великий контроль над температурою. Більшість газових грилів мають кілька конфорок, що означає, що ви можете створювати різні зони приготування — наприклад, одну для обсмажування стейків, а іншу — для м'якого розігріву соусу. Однак вони не будуть такими ж гарячими, як деревне вугілля, їх пік зазвичай знаходиться в діапазоні від 400 до 600°F. Для пропанових грилів потрібен балон з пропаном, який можна використовувати протягом приблизно 25 годин на грилі, перш ніж його доведеться замінити; грилі, що працюють на природному газі, мають необмежений запас палива, але вимагають, щоб ви встановили лінію природного газу від гриля до вашого будинку (що обмежує їхню мобільність). Газові грилі - відмінний варіант для тих, хто хоче часто і без метушні готувати на грилі - їх також легко чистити.

Вугільні грилі

Вони забезпечують високу температуру – до 700°F – і надають апетитний смак смаженого на вугіллі гамбургерам, курячим крильцям, ребрам тощо. Вугільні грилі, як правило, є найменш дорогим варіантом гриля, і їх можна використовувати як для прямого гриля ви можете обсмажувати прямо над вугіллям), так і непрямого (якщо ви посунете вугілля в один бік, ви зможете готувати їжу повільніше) і можна навіть використовувати для копчення продуктів. Мінуси? Для вугільних грилів як паливо потрібні брикети або шматкове деревне вугілля, яке може бути складно розпалити, особливо якщо ви новачок у грилі. Тут немає ручок, тому регулювання температури потрібно більше техніки, ніж газового гриля. Нарешті процес нагрівання/охолодження займає більше часу через високе утримання тепла, а вугільна зола вимагає більшого очищення. Ніщо не може замінити чудовий аромат барбекю брикетів з деревного вугілля, тому пуристи, які бажають працювати на грилі, найкраще підходять для цього стилю.

Пелетні грилі

Грилі на деревних гранулах стають все популярнішими на ринку. Як джерело тепла вони використовують гранули твердих порід і поєднують у собі бажані характеристики як газових, так і вугільних грилів. Наприклад, грилі на пелетах мають електронне харчування - вони оснащені зручними ручками, регульованими налаштуваннями температури і можуть включатися за допомогою вимикача - і надають вашій їжі незамінний аромат копченого дерева (наприклад, горіха гікорі, мескитового дерева або клена). Бункер поруч із грилем наповнює його гранулами для підтримки заданої температури; також немає потреби у природному газі або пропані, оскільки вони підключаються до стандартної електричної розетки. Грилі на пелетах менш доступні, ніж інші більш поширені типи грилів, і можуть бути дорогими.

Електричні грилі

Вони не можуть бути перевищені за зручністю або зручними для користувача функціями, але електричні грилі не нагріваються так сильно, як інші варіанти, тому при використанні одного з них ви відмовитеся від чудового смаку гриля. Проте вони включаються (що може бути простіше, ніж запалити?), швидко нагріваються, не вимагають палива, їх дуже легко чистити та готувати. Завдяки меншому розміру та відсутності деревного вугілля/газу електричні грилі – відмінний варіант для тих, хто проживає в кприміщеннях з обмеженим зовнішнім простором та обмеженнями безпеки гриля.